Inställt – Rysk Svart Terrierklubbens officiella rasspecial 2022

Tyvärr har årets Rassspecial fått ställas in då endast EN Rysk Svart Terrier anmälts. Detta är mycket tråkigt men klubben kan tyvärr inte kan genomföra en Rasspecial med endast en hund

Äntligen är det åter dags för rasspecial för Rysk Svart Terrier!

I år hålls Rasklubbens officiella utställning, vår rasspecial, i samband med Internationell Dog Show på Restad Gård i Vänersborg lördagen den 11:e juni

Då vi samkör med Norra Älvsborgs Kennelklubb har ni möjlighet att ställa er hund två dagar samma helg. Lördagen den 11:e juni är det rasspecial för Rysk Svart Terrier och söndagen den 12:e juni är det utställning i deras regi med möjlighet att vinna såväl cert som CACIB då det är en Internationell utställning. Vi hoppas att många av er vill komma och delta på vår klubbs rasspecial och kanske även ställa ut er hund på söndagen, så vi blir ett stort härligt gäng som visar upp vår underbara ras. Vid intresse kan rasklubben se över att anordna gemensam middag på restaurang på kvällen den 11:e juni.

Domare: Uschi Eisner, Österrike

Plats: Restad Gård, Dr Sellbergs väg 5, Vänersborg

Tid: Lördagen den 11:e juni, kl: 15.00

Sista anmälnings- och betalningsdag: 6:e maj.

OBS!! Nytt för i år, 2022, är att det krävs arbetsmeriter för Rysk Svart Terrier för att kunna få ett certifikat. Om er hund har de arbetsmeriter som krävs för certifikat och ni vill ha möjlighet att få ett certifikat så måste hunden ställas i bruksklass. För att kunna få ett CACIB, internationellt certifikat som det finns möjlighet till på söndagen på SKK:s utställning, krävs inga arbetsmeriter.

Arbetsmeriter för att kunna få svenskt certifikat

Arbetsmeriter och certifikatkrav för att kunna erhålla ett svenskt utställningschampionat

Anmälningsavgifter:

  • Valpklass 250:-
  • Junior-, unghund-, öppen-, bruks-, championklass 400:-
  • Veteranklass 350:-

Avgiften sätts in på Rysk Svart Terrierklubbens Pg: 441 85 44-5 eller Swish: 123 519 43 29
För att deltaga krävs att du är medlem i Rasklubben för Rysk Svart Terrier.

Vaccinationsbestämmelser
För att få delta måste hunden vara vaccinerad mot valpsjuka. Hundar under 1 års ålder skall vara vaccinerade vid lägst 10 veckors ålder. Förstagångsvaccination skall vara gjord senast 14 dagar innan tävlingsdagen.
SKK rekommenderar att deltagande hundar är vaccinerad mot parvovirusinfektion och parainfluensa (kennelhosta)

Samtliga deltagare kommer att få PM via mail med mer information kring allt som rör rasspecialen, bland annat ringnummer och antal deltagande.

Vid frågor kring både rasspecialen och andra funderingar: Kontakta gärna Eva-Marie 070-743 18 88, jemt76@hotmail.com eller Magdalena Lennartsson 073-808 16 88.

Anmälan till utställningen

Om du tänker anmäla mer än en hund måste ett formulär fyllas i per hund.

Fält märkta med * är obligatoriska.

Uppgifter ägare

Uppgifter hund

Uppgifter uppfödare