Klubbläger på Öland 2018

Välkomna till Svartinglägret 6/7 till 11/7 2018
Lägret kommer att hållas på Saxnäs Brukshundklubb på Öland
Då det råder vattenbrist på Öland ombedes lägerdeltagarna att ta med så mycket eget vatten ni kan till lägret.

OBS! Anmälan till Carina senast 23/6
Telefon: 076-328 97 80
Klicka här för att maila

Nu är det snart dags för årets rasläger, boka in i kalendern!!
Lägret kommer att hållas mellan fredag den 6 juli till onsdagen den 11 juli.
På fredagen installerar vi oss, sätter upp tält och husvagnar och tänder grillen på kvällen.
Lördag förmiddag kommer den officiella rasklubbsutställning att hållas och i år har vi den erfarna domaren Fredrik Norgren på plats som dömer. Han har dömt rasutställningar för Rysk Svart Terrier i flera andra länder.
På lördagskvällen blir det trevligt umgänge med andra medlemmar från när och fjärran. Under resten av veckan kommer det som vanligt anordnas Svartingrace, KM i lydnad och rallylydnad. Självklart kommer det att finnas möjlighet till träning och träningshjälp.

Du kan få din hund exteriörbeskriven

Program:

Fredag
Vi installerar oss, sätter upp tält och umgås.

Lördag
10.00 Officiell rasklubbsutställning
15.00 Medlemsmöte
17.00 Uppfödarmöte

Söndag
09:00 Brukslydnadsträning
17.00 KM Rallylydnad. Träningsmöjligheter kommer att erbjudas under dagen.

Måndag
09:00 Brukslydnadsträning
17.00 KM Lydnad. Träningsmöjligheter kommer att erbjudas under dagen.

Tisdag
17.00 Svartingracet

Onsdag
Tältrivning och städning

Träningsinstruktörerna i brukslydnad presenterar sig

Ylva Hävermark. Hade rottweiler under uppväxten, och när mina barn började bli lite större skaffade jag min första egna. Nu är jag inne på min tredje och fjärde. Argus är 5 år och tävlas i lydnad och spår. Han är brukschampion och utställningschampion. Krypto är bara valp.
Har tävlat framförallt bruks med dem, men tycker att lydnaden är väldigt rolig. Har haft många kurser i tävlingslydnad på senare år och Argus och jag tävlar även i klass 3 lydnad. Är SBK-instruktör, tävlingsledare, testledare MH och figurant MT.

Emma Nilsson. Allmänlydnads instruktör vid SBK, MH figurant och i dagarna färdig tävlingsledare i bruks. Är uppvuxen med labradorer och taxar och har hållit på med bruks och lydnad sen 17 år tillbaka och då mestadels bruksspår men även testat på söket. Haft tre rottweilers under de här åren som tränats och tävlats till elitklass i spår och trean i gamla lydnaden. Tyvärr har jag aldrig fått starta någon i eliten pga olika tråkigheter.
Min målbild när jag tränar är att det ska finnas glädje hos både mig och hunden utan att för den skull slarva med detaljerna. Tycker om struktur, klara målbilder, tydlighet och detaljpill i träning av mina egna hundar och när jag hjälper andra och även anpassa träningen efter varje hund och förares förutsättningar.
Håller även på med jakt och därav har jag två laikor och en drever hemma just nu

Anmälan
Anmälan (senast 23/6) och frågor till Carina Melanoz, 076-328 97 80 eller via email

Betalning
Lägeravgiften är 500:- / person för 3-5 dagar.
Ni som stannar 1-2 nätter betalar 300:- / person
Betalning erläggs helst i förväg till klubbens plusgiro 441 85 44-5. Det går även att betala på plats men vi ser hellre att betalning sker till kontot.

Boende
Det är husbil, husvagn eller tält som gäller för logi, det finns inga rum att övernatta i. Det finns tillgång till el.
Tips: Om du vill bo i stuga i närheten, kolla med Ölands Djurpark eller Saxnäs Camping.

Mat

Frukost ingår i lägeravgiften. Lunch och middag fixar man själv och grillen kommer att tändas varje kväll så att alla som vill kan grilla och äta gemensamt.
OBS! Vi vill upplysa om att det kommer att vara de nya tävlingsreglerna som gäller i KM lydnad.
Alla som deltar kommer att tävla i den nya klassen som heter Startklass. Se tävlingsregler och moment genom att klicka på länken nedan.
Länk till tävlingsreglerna

Hitta till Saxnäs Brukshundklubb
Google Maps
Koordinater
Longitud: 16.467399
Latitud: 56.649952

Vi hjälps alla åt att ragga priser till tävlingar och lotterier!

Alla är hjärtligt välkomna!

Skynda på att anmäla dig till lägret!