• Subcribe to Our RSS Feed

Utställningsresultat Rysk Svart Terrierklubbens Officiella Rasutställning 2013

Jul 20, 2013   //   by admin   //   Klubbinfo  //  No Comments

Rysk Svart Terrierklubbens Officiella Rasutställning hölls på Saxnäs brukshundklubb på Öland lördagen den 6:e juli

Bilder från evenemanget finner du här

Hanar Valpklass 4-6

Darko´s Saratov SE17115/2013 f. 130211.
e.Elroij-Eugenij Zlato S Bavarskogo Devora u. Svarta Majas Annushka
Uppfödare: Carina Melanoz, Blomstermåla
Ägare: Lena Haglund, Malmö
Vkl:1, Hp

Priviet z Norblinskiej Doliny under reg. f. 130207
e. Argus Electra Double Trouble u. Gracia z Norblinskej Doliny
Uppfödare: M Pudlowska, Polen
Ägare: Marie Sjöman & Kennet Erliksson, Hovmantorp
Vkl: 2, Hp

Darko´s Sharon SE17114/2013 f. 130211.
e.Elroij-Eugenij Zlato S Bavarskogo Devora u. Svarta Majas Annushka
Uppfödare: Carina Melanoz, Blomstermåla
Ägare: Maria Berg, Borgholm
Vkl: 3

Tikar Valpklass 4-6

Poetica z Norblinskiej Doliny under reg. f. 130207
e. Argus Electra Double Trouble u. Gracia z Norblinskej Doliny
Uppfödare: M Pudlowska, Polen
Ägare: Roger Nilsson & Carina Melanoz, Blomstermåla
Vkl: 1, Hp, Bästa valp

Hanar Juniorklass 9-15

Svarta Majas Drozhd SE53897/2012 f. 120909
e. Dino Dariusz Vom Don u. Svarta Majas Arisha
Uppfödare: Stefan Larsson & Katarina Carlsson, Fliseryd
Ägare: Ingrid Gustavsson, Eslöv
Junkl: E, 1, CK, Bhkl: 3 , Cert

Svarta Majas Dobrushin SE53892/2012 f. 120909
e. Dino Dariusz Vom Don u. Svarta Majas Arisha
Uppfödare: Stefan Larsson & Katarina Carlsson, Mönsterås
Ägare: Siv Hammarstedt, Växjö
Junkl: E, 2

Nightmare´s Gigant SE56064/2012 f. 120911
e. Svarta Majas Antipin u. Nightmare´s Fuska
Uppfödare: Pia Ekeland, Vallentuna
Ägare: Britt & Mats Persson, Ekerö
Junkl: E, 3

Nightmare´s Glock SE56065/2012 f. 120911
e. Svarta Majas Antipin u. Nightmare´s Fuska
Uppfödare: Pia Ekeland, Vallentuna
Ägare: Frank Walldén, Farsta
Junkl: S

Hanar Unghundsklass 15-24

Darko´s Radomil SE58736/2011 f. 111017
e.Elroij-Eugenij Zlato S Bavarskogo Devora u. Svarta Majas Annushka
Uppfödare: Carina Melanoz, Blomstermåla
Ägare: Carina Melanoz & Roger Nilsson, Blomstermåla
Ukl: E, 1

Darko´s Ryzhik SE58738/2011 f. 111017
e.Elroij-Eugenij Zlato S Bavarskogo Devora u. Svarta Majas Annushka
Uppfödare: Carina Melanoz, Blomstermåla
Ägare: Helena Åberg, Storebro
Ukl: E, 2

Hanar Öppen klass 15–

Korad Elroij-Eugenij Zlato S Bavarskogo Devora S51079/2009 f. 090427
e. Virgili S Zolotogo Grada u. Leia Larinya S Zolotogo Grada
Uppfödare: Yvonne Widdman, Tyskland
Ägare: Carina Melanoz & Roger Nilsson, Blomstermåla
Ökl: E, 1, CK Bhkl: 2

Lp1 Lp2 Nightmare´s Fantomen S46459/2008 f. 080531
e. Zornoi Zeus u. Nightmare´s Darja
Uppfödare: Pia Ekeland, Vallentuna
Ägare: Lotta Norman Falk, Bromma
Ökl: V, 2

Hanar Championklass

RU CH SE V-09, -11 Nochnoy Dozor Doliny Vetrov S12415/2009 Kup f. 070609
e. Hariton Vladelets Vima u. Nolli
Uppfödare: V v Krinitsina, Ryssland
Ägare: Alexandra Goratchek, Södertälje
Chkl: E, 1, CK Bhkl: 1, BIR

Tikar Juniorklass 9-15

Svarta Majas Devitsa SE53899/2012 f. 120909
u. Dino Dariusz Vom Don e. Svarta Majas Arisha
Uppfödare: Stefan Larsson & Katarina Carlsson, Fliseryd
Ägare: Catherine Diits, Mariestad
Junkl: E, 1, CK Btkl: 4, R-Cert

Binti Tschiorny Padruga´s SE15076/2013 f. 120428
e. Caraul Taras Sarja u. Feodora-Darja Vom Wippertal
Uppfödare: B & E Liesegang, Tyskland
Ägare: Kjell Hallgren, Vallentuna
Junkl: E, 2, CK

Svarta Majas Dochka SE53900/2012 f. 120909
u. Dino Dariusz Vom Don e. Svarta Majas Arisha
Uppfödare: Stefan Larsson & Katarina Carlsson, Fliseryd
Ägare: Elisabeth Sörman, Eskilstuna
Junkl: G

Nightmare´s Gloria SE56069/2012 f. 120911
e. Svarta Majas Antipin u. Nightmare´s Fuska
Uppfödare: Pia Ekeland, Vallentuna
Ägare: Pia Ekeland, Vallentuna
Junkl: S

Tikar Unghundsklass 15-24

Darko´s Rusakova SE58739/2011 f. 111017
e.Elroij-Eugenij Zlato S Bavarskogo Devora u. Svarta Majas Annushka
Uppfödare: Carina Melanoz, Blomstermåla
Ägare: Susanne Ekman, Färjestaden
Ukl: E, 1, Ck Btkl: 3, Cert

Darko´s Rayna SE58741/2011 f. 111017
e. Elroij-Eugenij Zlato S Bavarskogo Devora u. Svarta Majas Annushka
Uppfödare: Carina Melanoz, Blomstermåla
Ägare: Lisbeth Embrin, Eslöv
Ukl: V, 2

Tikar Öppen klass 15–

Darko´s Pribautka-Shutka S62606/2009 f. 091004
e. Nochnoy Dozor Doliny Vetrov u. Svarta Majas Annushka
Uppfödare: Carina Melanoz, Blomstermåla
Ägare: Roger Nilsson & Carina Melanoz, Blomstermåla
Ökl: E, 1, CK Btkl: 1, BIR

Darko´s Prigozha S62604/2009 f. 091004
e. Nochnoy Dozor Doliny Vetrov u. Svarta Majas Annushka
Uppfödare: Carina Melanoz, Blomstermåla
Ägare: Lena Hemmingsson, Mönsterås
Ökl: E, 2

Darko´s Plushka Vatruska S62601/2009 f. 091004
e. Nochnoy Dozor Doliny Vetrov u. Svarta Majas Annushka
Uppfödare: Carina Melanoz, Blomstermåla
Ägare: Linda Gustavsson
Ökl: V, 3

Darko´s Piina S62600/2009 f. 091004
e. Nochnoy Dozor Doliny Vetrov u. Svarta Majas Annushka
Uppfödare: Carina Melanoz, Blomstermåla
Ägare: Sofia Ekman, Färjestaden
Ökl: V, 4

Korad Nightmare´s Fuska S46464/2008 f. 080531
e. Zornoi Zeus u. Nightmare´s Darja
Uppfödare: Pia Ekeland, Vallentuna
Ägare: Britt & Mats Persson, Ekerö
Ökl: V

Tikar Championklass

CIB FI UCH LP1 NO UCH RU CH SE V-11 Brjunetka Koketka Iz Doliny Vetrov S30643/2008
f. 080228 e. Nachalnik u. Istoma H Iz Angarskoi Jemchujiny
Uppfödare: Alexandra Goratchek, Södertälje
Ägare: Sirpa Hemmingberg, Tyresö
Chkl: E, 1, Ck Btkl: 2

Avelsklass

Korad SE UCH Tjh(FM) Svarta Majas Arisha S24796/2006 f. 060309,
e. Borissov-Tovarisch u. Darko’s Olga
Uppfödare: Stefan Larsson & Katarina Carlsson, Fliseryd
Ägare: Stefan Larsson, Fliseryd
Deltar med: 7, 8, 17, 18
Avelkl: 1, Hp Bästa grupp

Uppfödarklass

Uppfödare: Carina Melanoz, Blomstermåla, Kennel Darko´s
Deltar med: 9, 10, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Uppfkl: 1, Hp Bästa grupp

Uppfödare: Stefan Larsson & Katarina Carlsson, Fliseryd, Kennel Svarta Majas
Deltar med: 7, 8, 17, 18
Uppfkl: 2, Hp

Leave a comment